Małysz, Ahonen i inni. Skoczkowie, którzy tworzyli historię Turnieju Czterech Skoczni

Szymon Łożyński

Thomas Diethart

Turniej Czterech Skoczni nie zawsze wygrywali faworyci. Jedną z najpiękniejszych historii tych zawodów napisał w sezonie 2013/2014 Thomas Diethart. Jeszcze kilka tygodni przed inauguracją zmagań w Oberstdorfie o Austriaku mówili tylko jego rodacy. Świat skoków uważniej zaczął mu się przyglądać podczas konkursów w Engelbergu, gdy zajął 4. i 6. miejsce. Niewielu jednak przypuszczało, że w niemiecko-austriackich zawodach młodemu skoczkowi pójdzie aż tak dobrze.

Rozpoczął od 3. miejsca w Oberstdorfie. Później wygrał noworoczną rywalizację w Garmisch-Partenkirchen. Przetrwał loteryjny konkurs w Innsbrucku (5. lokata) i w Bischofshofen na oczach rodziny i tysięcy austriackich kibiców przypieczętował swój największy sukces w karierze. Co ciekawe już nigdy więcej Diethart nie stanął na pucharowym podium, a obecnie jego dalsza kariera w skokach, mimo 25 lat, stoi pod dużym znakiem zapytania.

Warto podkreślić, że w zwycięskim dla siebie turnieju Diethart uzbierał notę ponad 1000 punktów (dokładnie 1012,6), mimo że rozegrano tylko 7 z 8 serii (z powodu złych warunków nie odbyła się finałowa kolejka w Innsbrucku). Żaden inny skoczek w historii turnieju nie był w stanie osiągnąć takiej noty w 7 skokach. W 65. edycji turnieju, gdy również odwołano drugą serię w Innsbrucku, zwycięzca Kamil Stoch uzbierał 997,8 punktu.

Który ze skoczków jest dla Ciebie największą legendą Turnieju Czterech Skoczni?