Polska to jest potęga - dziewięciu polskich mistrzów świata juniorów w 18 lat

Maciej Kmiecik
Po raz pierwszy w historii podium IMŚJ zostało zdominowane przez jedną nację. Mamy powody do radości, że dokonali tego Polacy.

Patryk Dudek  2013 rok - trzy turnieje finałowe
Rok 2013 przejdzie do historii mistrzostw świata juniorów. Po raz pierwszy w dziejach - nawet wracając do IMEJ, rozgrywanych od 1977 roku - całe podium obsadzone zostało przez żużlowców jednej nacji. Wielokrotnie zdarzało się, że czy to Duńczycy, Brytyjczycy, Szwedzi czy Polacy obsadzali podium dwoma reprezentantami. Nigdy jednak wcześniej całe podium nie było zajęte przez jeden kraj.

Tym większa powinna być radość polskich kibiców, że mamy obecnie tak wspaniałych żużlowców. Patryk Dudek długo czekał na swój tytuł mistrza świata juniorów, a wreszcie w ostatnim sezonie startów jako junior, sięgnął po złoty medal. Ten sezon dla Dudka jest fenomenalny. Został już mistrzem Polski juniorów, mistrzem świata juniorów i zdobył Drużynowy Puchar Świata. Chuchać i dmuchać trzeba na ten "brylancik" z Zielonej Góry, by kariera tego mistrza świata potoczyła się co najmniej tak jak Jarosława Hampela, który przebojem wdarł się do Grand Prix i rywalizuje tam o medale IMŚ. Czekamy więc w niedalekiej przyszłości na Patryka Dudka w cyklu SGP. Przyszły rok dla niego będzie przełomowy i oby poszedł za ciosem i święcił kolejne sukcesy. Wicemistrzem świata juniorów w tym sezonie został Piotr Pawlicki, który tym srebrnym medalem przebił już wynik swojego starszego brata, brązowego medalisty z 2011 roku. Ambitny Piotr ma jeszcze kolejne szanse na zdobycie tytułu mistrza świata juniorów i oby dopiął swego w kolejnych latach.

Brąz w tym sezonie w IMŚJ wywalczył Kacper Gomólski. Trzeba przyznać, że jest to niespodzianka, bo choć "Ginger" sezon 2013 ma niezły, to jednak przed startem rywalizacji w IMŚJ nie był wymieniany w gronie kandydatów do medali. Większe szanse na to dawano chociażby Łotyszowi, Andrzejowi Lebiediewowi czy młodym Duńczykom.

Polacy jednak w tym sezonie zdominowali rywalizację w finałach IMŚJ. Podium było całe biało-czerwone, a Mazurek Dąbrowskiego, który rozbrzmiewał w Teranzano polskim fanom przypomniał jakże piękne chwile polskiego żużla właśnie na ziemi włoskiej, gdzie w 2010 roku Tomasz Gollob zapewnił sobie tytuł mistrza świata seniorów.

I na koniec garść statystyk. W trakcie ostatnich 18 lat, aż dziewięciu Polaków zdobyło tytuł mistrza świata juniorów. Co ciekawe, żaden z nich nie powtórzył swojego sukcesu. Najbliższy tego był Maciej Janowski, który obok jednego złotego medalu ma także dwa srebrne krążki. Od 1996 roku Polska zdobyła 22 medale (9 złotych, 7 srebrnych, 6 brązowych). W łącznej historii IMEJ i IMŚJ Polska ma 23 krążki. W 1987 srebro wówczas jeszcze w IMEJ zdobył Piotr Świst.

O tym, jak zmienił się polski żużel i jak z Kopciuszka staliśmy się światową potęgą najlepiej świadczy fakt, że od 1977 do 1995 roku Polacy na koncie mieli tylko 1 srebrny medal. Od 1996 do 2013 roku biało-czerwoni wywalczyli 9 tytułów mistrzowski i kolejne 22 krążki. Polska to jest potęga i basta! Oby jak najdłużej.

Jesteś kibicem "czarnego sportu"? Mamy dla Ciebie fanpage na Facebooku. Zapraszamy!