Analiza SportoweFakty.pl: Musielak, Gomólski, Woźniak i inni - jedenastu Polaków dołącza do grona seniorów

Michał Gałęzewski
Michał Gałęzewski
Czy pozostali zawodnicy znajdą dla siebie klub w sezonie 2015?

Edward Mazur (Orzeł Łódź) ur. 24.09.1993 - średnia biegowa 1,245

Marco Gaschka (PGE Marma Rzeszów) ur. 29.09.1993 - średnia biegowa 0,826

Marcin Bubel (Orzeł Łódź) ur. 29.01.1993 - średnia biegowa 0,727

Mikołaj Drożdżowski (Orzeł Łódź) ur. 11.03.1993 - średnia biegowa 0,500
W porównaniu do wyżej wymienionych zawodników, o pozostałą czwórkę po przejściu w wiek seniora z pewnością nie będą się biły kluby. Trzech z nich jeździło w 2014 roku w Orle Łódź. Najlepiej spisywał się Edward Mazur, który poczynił spore postępy w porównaniu do poprzedniego sezonu spędzonego w Tarnowie. Pozostali nie byli w minionym sezonie sklasyfikowani w rozgrywkach Nice PLŻ. Marcin Bubel wykręcił średnią biegową 0,727, ale ostatni mecz zaliczył w maju. Mikołaj Drożdżowski jechał w jedenastu meczach, w których tylko dwa razy przyjechał na drugiej pozycji.

Ostatnim juniorem z polską licencją z rocznika 1993, który zakończył miniony sezon startami w lidze był Marco Gaschka, który nie spełnił pokładanych na nim nadziei w PGE Marmie Rzeszów. - Trudno powiedzieć, czy znajdą dla siebie klub. Może uda się gdzieś załapać w II lidze? Jazda na pozycji seniora to dla nich duże wyzwanie - nie ma wątpliwości Marian Maślanka.

- Wielu takich chłopaków ląduje w klubach drugoligowych. Czasem mają problemy, gdyż gdy nie byli na kontraktach zawodowych, to kończą wiek juniora bez własnego sprzętu i nie są w stanie zabezpieczyć środków, by dysponować dobrymi motocyklami. Często to szukanie czegoś, by pozostać w żużlu i w nim trwać. Tacy zawodnicy trafiają do klubów nie mających dobrej sytuacji finansowej i trudny moment. Nie wszyscy są przygotowani na taką zmianę - dodał Jacek Gajewski.

W tym sezonie 11 zawodników skończyło wiek juniora. Do grona seniorów "bezboleśnie" powinni przejść tacy zawodnicy, jak Tobiasz Musielak, Kacper Gomólski, czy Szymon Woźniak. Inni niekoniecznie spełnili pokładane w nich oczekiwania. - Wielu z nich miało duże możliwości. Po wejściu w wiek seniora, niektórzy żużlowcy mogą się jednak rozwijać szybciej. Przykładem są obcokrajowcy, tacy jak Iversen, Kildemand, czy Sundstroem. Różnica jest taka, że teraz nikt nie będzie takich zawodników pchał do przodu i specjalnie się troszczył, jak to ma miejsce w przypadku juniorów. Wszystko zależy od charakteru, chęci do treningów i możliwości - ocenił Krzysztof Cegielski.

W PLŻ 2 kluby korzystały przede wszystkim z zawodników z innych ośrodków, którzy ścigali się tam na zasadach wypożyczenia lub jako goście. Aż ośmiu z nich to żużlowcy z roczników 1997-98. Najlepszym juniorem tej klasy rozgrywkowej był Łukasz Kaczmarek. Duże postępy poczynił siedemnastoletni Sebastian Niedźwiedź. Juniorzy w PLŻ 2 w 2014 roku:

W polskich ligach ścigało się łącznie 68 juniorów. Co ciekawe w dwóch najstarszych rocznikach było ich tylko dziewiętnastu (11 w roczniku 1993 i 8 w roczniku 1994). Dużo lepiej pod tym względem wyglądają roczniki 1995 (18 zawodników) i 1996 (17 zawodników). Ciekawostką jest fakt, iż w lidze jeździło więcej siedemnastolatków, niż dwudziestolatków (9 zawodników z rocznika 1997). Szanse debiutu dostało też pięciu szesnastolatków. Jak więc widać, mimo niepokojącej tendencji związanej z odwoływaniem egzaminów na licencję żużlową, wielu bardzo młodych zawodników miało okazję do debiutu ligowego.

Który zawodnik z rocznika 1993 zrobi największą karierę w żużlu?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
inf. własna
Zgłoś błąd
Komentarze (41)
  • BartROW1 Zgłoś komentarz
    Bube przecież w tym sezonie jeździł w ROWie, z resztą z marnym skutkiem.
    • malin1976 Zgłoś komentarz
      Musielak , Gomólski , Woźniak . Reszta 2 liga lub koniec kariery a i w najniższej lidze trzeba mieć na czy jechać przecież .
      • Dumny z Krzyża Zgłoś komentarz
        O Gomólskim autor pisze słowa: " Przed sezonem 2012 przeniósł się do Tarnowa, gdzie z sezonu na sezon coraz bardziej śrubował swoją średnią biegową, a w minionych rozgrywkach był
        Czytaj całość
        drugim z najlepszych juniorów w ENEA Ekstralidze" Tabelka wyraźnie pokazuje, że Kacper był piątym juniorem ekstraligi, o co więc autorowi chodziło?
        • noRMalny1902 Zgłoś komentarz
          "Fanem jego talentu jest trener, Piotr Baron." Malitowski ma jakikolwiek talent? Nie zauważyłem przez kilka lat nic nadzwyczajnego, raczej mizerną postawę w każdym meczu ligowym.
          • Bezwzględny Zgłoś komentarz
            Tobiasz ma predyspozycje do jazdy na światowym (top16) poziomie. Chłopak jest zadziorny, lubi powalczyć, ma w miarę dobre starty (chociaż tutaj praca praca praca), przede wszystkim jednak
            Czytaj całość
            jeździ inteligentnie.. rzadko popełnia błędy (nie wyniesienie się poza przyczepne, nie trzyma krawężnika kiedy szeroka ciągnie.. ).. nie napiszę, że obiera optymalną ścieżkę, bo dla mnie nie ma czegoś takiego, chyba, że jest się na prowadzeniu... a jak już Tobiasz jest na prowadzeniu, to go nie oddaje... jak atakuje, to z głową.. szuka, bada, buduje prędkość.. i tak od kilku lat, ale z roku na rok ma coraz lepszy sprzęt i dzięki temu coraz częściej przeprowadza udane ataki. W tym roku doszły starty.. nie w każdym meczu.. miał kilka takich, w których był pogubiony jak Jamróg na dziurawym torze.. Rozpisałem się, ale lubię chłopaka i mam przeczucie, że najlepsze dopiero przed nim. Byle pracował cały rok.
            • Rysio-z-Klanu Zgłoś komentarz
              Myślę,że z tej grupy największe szanse maą Musielak,Woźniak oraz Gomólski.Sówka to zmarnowany talent,który może być za kilka lat w miarę dobrą 2 linią w pierwszej lidze podobnie
              Czytaj całość
              jak Adamczewski.Spokój z uprawianiem żużla powinni sobie dać Drożdżowski i Gaschka.
              • -K- Zgłoś komentarz
                Slabym juniorem, z Miskowiakiem najlepsza chyba para juniorska w lidze I to wlasnie w Sparcie, Dolny najlepszym juniorem kiedykolwiek byl? w MSJ wystepowal ? :), ale zycze wszystkim mlodym
                Czytaj całość
                powodzenia.
                • Norb1 Zgłoś komentarz
                  Dolnego powinniśmy do Częstochowy ściągnąć. Młody, a przede wszystkim nasz rodak.
                  • SówkaTeam Zgłoś komentarz
                    Sówka to będzie w następnym sezonie drugi Gollob :d (u,w,d,w,t)
                    • Bogus C Zgłoś komentarz
                      11 gości kończy wiek juniora... W trzech ligach. Z tego 1/3 skończy kariery po roku lub dwóch. Ten sport umiera.
                      • tomas68 Zgłoś komentarz
                        No nie już to widzę jak gomóła wybije się na lepszego zawodnika od Szymona Woźniaka,normalnie komuś chyba żal pomyśleć.
                        • yakeub Zgłoś komentarz
                          Stosunkowo słaby rocznik jeśli chodzi o Polaków. Najlepsi z tego grona to Musielak i Woźniak, Gomólski trochę za nimi. Pozostali raczej bez większych szans na bogatą karierę, chociaż
                          Czytaj całość
                          kluby sobie znajdą. Ten ostatni rok juniorski i pierwszy w gronie seniorów są kluczowe, jeśli chcą się dalej jeździć na żużlu to wybór klubu w przypadku lepszych, a w ogóle angaż w jakimkolwiek klubie dla słabszych zawodników ma ogromne znaczenie.
                          • -K- Zgłoś komentarz
                            juniorzy Wroclawia tylko ll liga, moim zdaniem Gomolski I Adamczewski moga powalczyc w extra.
                            Zobacz więcej komentarzy (8)