Polscy żużlowcy w 2017 roku zdobyli grad medali. W tej jednej imprezie jednak nie brylują

Maciej Kmiecik
Krzysztof Kasprzak wygrał final SEC w Lublinie, ale w klasyfikacji generalnej był poza podium.

Polacy poza podium w SEC

Mistrzostwa Europy w formule cyklu SEC nie są szczęśliwe dla Polaków. Poza jednym brązowym medalem Krzysztofa Kasprzaka w 2016 roku, Biało-Czerwonym nie udaje się wskoczyć na podium klasyfikacji generalnej. Owszem, potrafią wygrać poszczególne rundy, ale nie kończą sezonu na medalowych pozycjach. Najwyżej sklasyfikowany w "generalce" sezonu 2017 Krzysztof Kasprzak zajął czwarte miejsce. Praktycznie IME były jedyną rywalizacją mistrzowską, czy to w skali Europy czy świata, w której Polacy nie zdobyli medalu.

Zawody drużynowe czy parowe zostały pod każdym względem zdominowane przez naszych rodaków, którzy wywalczyli wszystkie możliwe złote medale. Indywidualnie też było bardzo dobrze. Oczywiście, ktoś powie, że znów to nie Polak wygrał klasyfikację generalną Grand Prix. Zgoda. Nie można jednak mieć wszystkiego. O tym, że jesteśmy potęgą i inni się nas boją świadczą zakusy na zmiany w regulaminach tak, by ograniczyć dominację jednej nacji w sporcie żużlowym. Inna sprawa, że wygrywanie wszystkiego w rywalizacji, w której liczy się sześć czy siedem krajów, prędzej czy później przestanie sprawiać radość. I to jest największy problem nie tylko Polaków, ale współczesnego speedwaya.

Który sukces polskich żużlowców w sezonie 2017 był najważniejszy?