Żużel. Zagraniczne legendy Apatora Toruń. Klub mistrzami świata stojący. Szwedzko-australijski miks

Tomasz Janiszewski
Tomasz Janiszewski

Mistrz bohaterem ostatniego biegu

Drugi szwedzki indywidualny mistrz świata, który startował w Apatorze. Spędził w nim sezony 2001-2003. Co najważniejsze dla toruńskich fanów, poprowadził ich zespół do mistrzowskiego tytułu od razu w pierwszym roku startów. W ostatnim wyścigu sezonu w parze z Wiesławem Jagusiem wygrali 5:1 z duetem Atlasu Wrocław: Greg Hancock - Sebastian Ułamek, zapewniając Aniołom trzecie w historii złoto Drużynowych Mistrzostw Polski.

Tony Rickardsson świetnie się wkomponował w drużynę. Nie zawodził. W drugim sezonie utrzymywał poziom, ale Apator nie dostał się do pierwszej czwórki. W 2003 dokooptowano do słynnego Szweda Jasona Crumpa i Piotra Protasiewicza, co w połączeniu z silnymi wychowankami miało zapewnić torunianom kolejny tytuł. Nic z tego. Mistrzem został rywal z Częstochowy, po czym Skandynaw zdecydował się zmienić barwy na tarnowskie.

W czasach jazdy dla Torunia Rickardsson dwukrotnie sięgał po złoty krążek w cyklu Grand Prix (2001-2002), potwierdzając, że jest ówcześnie zdecydowanie największą gwiazdą sportu żużlowego. Słabsze mecze w drużynie Apatora w jego wykonaniu można było policzyć na palcach jednej ręki. Trzeba przyznać, że to dla niego wielu w Toruniu chodziło na stadion.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Banda osłów". Marcin Najman zrugał team Maksyma Drabika

ZOBACZ WIDEO Bartosz Zmarzlik typował Roberta Lewandowskiego na sportowca roku w Polsce
Czy pamiętasz początki kariery Darcy'ego Warda w polskiej lidze?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
WP SportoweFakty
Zgłoś błąd
Komentarze (15)
  • nunas Zgłoś komentarz
    ???????? jest Crump , A GDZIE JEST MARK LORAM ???????? Autor tego artykułu się nie przygotował - WSTYD !!!!!!!!
    • Twardzi jak STAL Zgłoś komentarz
      Piwo w barze Pauza piło się po meczach do 1!!!!!! No i? ::::Z buta do domu:z 5 kilosów przez Bydgoską! ;most!:}}}}}}}}}}}}}}}}}}}}}}}}
      • Twardzi jak STAL Zgłoś komentarz
        No to tak szczerze.Kto widział Vese czy Rohlena na Bronka?:Kto ma z Perem zdięcia?:}
        • yes Zgłoś komentarz
          Według stanu na dzisiaj,Toruń szykuje się pewnie do 1LŻ. Taka jest rzeczywistość...
          • obserwator SE Zgłoś komentarz
            A ja powiem tak - wreszcie jakiś cykl ciekawych artykułów na SF, a nie popychanie pierdół pudelkowych i odsmażanie co drugi dzień starych kotletów mających na celu podbicie licznika
            Czytaj całość
            wejść podnieconych userów.
            • Oko Na Maroko Zgłoś komentarz
              Ryan na 2. Potem Loramski na trzecim, Chris, Ward, a Tony z Crumpem razem na 6tym
              • Tomek z Bamy Zgłoś komentarz
                Pamietam jak Per Jonsson przyjechal na mecz do Gorzowa w 1991 roku jako IMS i na dzien dobry przegral z Olli Tyrvainenem i Paluchem,pozniej mial juz same trojeczki. Brak Lorama w tym
                Czytaj całość
                zestawieniu.
                • M70 Zgłoś komentarz
                  Loram chyba faktycznie najlepiej jeździł w Toruniu. I faktycznie można mówić że miał trochę pecha bo po erze Pera z impetem do drużyny dołączył Sullivan. Pierwszy mecz Sullivan
                  Czytaj całość
                  pojechał chyba w Rzeszowie i wykręcił 9 pkt. kładąc w pierwszym starcie wszystkich na torze. Potem 3x3 i chyba znowu gleba. Moja kolejność "legend" 1. Jonsson 2. Sullivan 3. Holder 4. Loram 5. Ward.
                  • Arkadiusz 42 Zgłoś komentarz
                    Panie redaktorze wszystko ładnie pięknie ale... Na żużel w Toruniu chodzę od roku 1985. Od tego czasu nie opuściłem żadnego meczu. Wiec doskonale znam wszystkich obcokrajowców.
                    Czytaj całość
                    Brakuje tu jednego nazwiska takiego jak Mark Loram. "Loramski" jeździł w Toruniu 5 sezonów i były to jego najlepsze lata w polskiej lidze. On miał trudne zadanie bo jeździł w czasach panowania wielkiego Pera a mimo to dał rade. Więc postawienie Crumpa czy Rickardssona którzy zwiedzili wszystkie polskie kuby jest trochę nie na miejscu. 1. Per Jonsson 2. Chris Holder 3. Mark Loram 4. Ryan Sullivan 5. Darcy Ward Tak to powinno wygladac.