Żużel. Mistrzowie kraju, medaliści mistrzostw świata i Europy. Sprawdziliśmy, kim są nowi zawodnicy ZOOleszcz GKM-u

Konrad Cinkowski

Chris Waenerstroem

Na świat przyszedł 15 września 2004 roku w małej miejscowości Aarup, położonej niespełna dziesięć kilometrów na południe od Fjelsted. Swoją przygodę z czarnym sportem, jak 98 proc. Duńczyków zaczynał od startów na mini żużlu. Najlepszym sezonem dla Chrisa w klasie 80-125cc był rok 2019, kiedy jako 15-latek na torze w Guestrow sięgnął po srebrny medal indywidualnych mistrzostw Europy. Tytuł i złoto przegrał w biegu dodatkowym z Norickiem Bloedornem. Do tego dorzucił mistrzostwo kraju i 5. miejsce w mistrzostwach świata.

Jako miniżużlowiec na zaproszenie Krystiana Plecha dwukrotnie gościł na Gdańsk Speedway Camp. W sierpniu 2018 roku zajął 3. miejsce z dorobkiem 12 punktów, a dwanaście miesięcy później zdobywając, o "oczko" mniej został sklasyfikowany na czwartej pozycji.

Teraz skupia się na startach i rozwoju na pięćsetkach. W minionym sezonie wystartował w trzech indywidualnych finałach, a najlepiej spisał się w mistrzostwach krajów nordyckich, w których wywalczył dziewięć punktów i zajął 9. miejsce. Gorzej powiodło mu się w MIM Danii (2 punkty, 15. miejsce) i w IMEJ (0 punktów, 16. miejsce).

Zadebiutował również w Allsvenskan League w barwach Vargarny Norrkoeping. Jego sportowymi idolami są m.in. dwaj Polacy - Tomasz Gollob oraz Bartosz Zmarzlik.

Czy któremuś z nich uda się zadebiutować również w PGE Ekstralidze?