MŚ 2018. Kadra do raportu: Biało-Czerwoni walczą o wyjazd do Rosji. Adam Nawałka ma ból głowy

Maciej Kmita

Po tytuły, po korony!

Znów świetnie spisali się za to napastnicy drużyny narodowej. Robert Lewandowski zaczął mecz z Borussią Moenchengladbach (5:0) na ławce rezerwowych, by wejść do gry w 71. minucie i przypieczętować efektowny triumf mistrzów Niemiec. To 27. ligowy gol "Lewego" w tym sezonie, a licząc wszystkie rozgrywki już 36. Kapitan reprezentacji Polski jest pewny sięgnięcia po trzecią w karierze koronę króla strzelców Bundesligi - nad drugim w klasyfikacji Kevinem Vollandem ma 13 bramek przewagi.

Dobrą skuteczność utrzymują też Łukasz Teodorczyk i Kamil Wilczek. Trafienie pierwszego przesądziło o zwycięstwie Anderlechtu w prestiżowym meczu z Clubem Brugge (1:0). Dzięki tej wygranej Fiołki zbliżyły się do będących liderem Jupiler Pro League niebiesko-czarnych na trzy punkty. To już 12. ligowy gol "Teo" w tym sezonie - Polak wciąż ma szanse na obronę tytułu króla strzelców belgijskiej ekstraklasy.

Wilczek natomiast odgrywa kluczową rolę w marszu Broendby IF po mistrzostwo Danii. W niedzielę jego zespół pokonał 2:1 ustępującego mistrza kraju, FC Kopenhaga, a ważnego gola na 1:1 strzelił właśnie Polak. Wilczek zdobył bramkę w trzecim meczu z rzędu, a już siódmą po przerwie zimowej.

Arkadiusz Milik tym razem gola nie strzelił, ale jego zmiana znów ożywiła ofensywę Napoli. Polak był bliski zdobycia bramki, ale po jego strzale Gianluigi Donnarumma pokazał, że nie bez przyczyny jest nazywany "nowym Buffonem". Odnotujmy też pierwszy od 18 lutego występ Dawida Kownackiego. 21-latek w meczu z Juventusem Turyn (0:3) dostał od trenera Marco Giampaolo 45 minut i była to bezcenna lekcja dla kapitana młodzieżowej reprezentacji Polski.

Miejsce w wyjściowym składzie Chievo Werona utrzymał Mariusz Stępiński, a Jakub Świerczok nie mógł pomóc Ludogorcowi Razgrad w meczu z Lewskim Sofia (1:0) z powodu urazu. 25-latek może mówić o sporym pechu, bo kontuzja przytrafiła mu się w momencie, kiedy strzelał jak na zawołanie - w trzech ostatnich spotkaniach zdobył pięć bramek, pokonując golkiperów rywali co 16 rozegranych minut.

Weekendowy bilans napastników reprezentacji Polski:

Napastnik Klub Rywal Wynik Minuty Bramki Asysty Rozgrywki
Robert Lewandowski Bayern Monachium Borussia Moenchengladbach 5:1 20 1 0 Bundesliga
Arkadiusz Milik SSC Napoli AC Milan 0:0 24 0 0 Serie A
Łukasz Teodorczyk RSC Anderlecht Club Brugge 1:0 75 1 0 Jupiler Pro League
Mariusz Stępiński Chievo Werona Torino FC 0:0 79 0 0 Serie A
Jakub Świerczok Ludogorec Razgrad Lewski Sofia 1:0 poza kadrą (uraz) - - Parva Liga
Kamil Wilczek Broendby Kopenhaga FC Kopenhaga 2:1 88 1 0 Alka Superligaen
Dawid Kownacki Sampdoria Genua Juventus Turyn 0:3 45 - - Serie A