Triumfowali, choć nikt się tego nie spodziewał. Najbardziej sensacyjni mistrzowie świata w skokach narciarskich

Kamil Czarzasty
Podium konkursu indywidualnego mistrzostw świata w Trondheim rozgrywanego na dużej skoczni, od lewej: Dieter Thoma, Masahiko Harada, Sylvian Freiholz

1997 - Trondheim. Masahiko Harada (29. miejsce w Pucharze Świata 1996/97)

Po niezwykle udanym sezonie 1995/96, w kolejnym Harada spisywał się słabo. W konkursach Pucharu Świata poprzedzających mistrzostwa w Trondheim sporadycznie udawało mu się awansować do drugiej serii zawodów, tylko raz spisał się na miarę oczekiwań - zajmując 3. miejsce w Hakubie.

Ale podczas najważniejszej imprezy sezonu prezentował już znakomitą formę. W konkursie na normalnym obiekcie zdobył srebro - przegrał tylko z Janne Ahonenem. Kilka dni później na dużej skoczni Harada już triumfował - o 7,2 pkt wyprzedził Diethera Thomę.

Zawody w Trondheim nie były ostatnimi istotnymi sukcesami reprezentanta Japonii. Rok później na igrzyskach w Nagano zdobył brązowy medal indywidualnie (na dużej skoczni), oraz złoto wraz z kolegami z drużyny. Ponadto w 1999 roku podczas mistrzostw świata w Ramsau wywalczył indywidualnie brąz na normalnej skoczni.