PŚ: Kowalczyk i skoczkowie bez podium, ale z nadziejami na lepsze jutro

Za nami pierwszy pełny weekend sportów zimowych. Z Biało-Czerwonych miejsca w czołowej dziesiątce zajmowali Maciej Kot i Justyna Kowalczyk. Zapraszamy na podsumowanie wyników w skokach, biegach, kombinacji, narciarstwie alpejskim i biathlonie.

Szymon Łożyński

Skoki narciarskie - Kuusamo

Po świetnym letnim sezonie nadzieje na udaną inaugurację Pucharu Świata w wykonaniu Biało-Czerwonych były ogromne. Wszystkie oczy były zwrócone zwłaszcza na Macieja Kota, który w świetnym stylu wygrał Letnie Grand Prix. W Kuusamo, które w odróżnieniu od poprzednich lat było łaskawe pod względem pogody dla skoczków, 25-latek potwierdził przynależność do czołówki.

5. i 8. miejsce należy rozpatrywać w kategoriach sukcesu, nawet mając w pamięci, że krótszy skok w finale sobotnich zawodów nie pozwolił zawodnikowi z Limanowej utrzymać trzeciej lokaty z półmetka. Pierwsze... koty za płoty. W obecnej formie Polaka stać na czołową trójkę już w niedzielę 4 grudnia w Klingenthal.

Oprócz Macieja Kota przez dwa dni rywalizacji na Rukatunturi punkty zdobyło pięciu Biało-Czerwonych. Bardzo dobrze spisywali się Piotr Żyła i Dawid Kubacki, którzy po pierwszym weekendzie Pucharu Świata zajmują 11. i 14. pozycję w "generalce". Do pełni szczęścia zabrakło podium Macieja Kota i lepszych występów Kamila Stocha. Na skokach dwukrotnego mistrza olimpijskiego z Soczi zaważył piątkowy upadek w pierwszej serii. Poobijany Stoch w kolejnych próbach nie skakał już tak daleko i ostatecznie zajął 26. i 22. miejsce.

Liderem Pucharu Świata jest Severin Freund. Niemiec w piątek zajął drugą pozycję, a dzień później nie miał już sobie równych. 60 oczek do naszego zachodniego sąsiada traci wicelider Słoweniec Domen Prevc, który wygrał piątkowe zmagania. Najwyżej z Polaków, na siódmym miejscu, sklasyfikowany jest Maciej Kot.

Kibicuj polskim skoczkom w Pilocie WP (link sponsorowany)

Czy Maciej Kot i Justyna Kowalczyk zdobędą medale na MŚ w Lahti?