Żużel. Mają potencjał, ale kluby im nie zaufały w sezonie 2021

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Michał Krupa / Na zdjęciu: Tom Brennan
WP SportoweFakty / Michał Krupa / Na zdjęciu: Tom Brennan
zdjęcie autora artykułu

W sezonie 2021 mieli kontrakty w polskich klubach, ale nie dostali szansy, by pokazać swoje umiejętności. Kilku ciekawych zawodników młodego pokolenia czeka na swoją kolej. Czy w 2022 roku któryś z nim wykorzysta szansę i stanie się objawieniem?

[b]

Tomasz Orwat[/b]

Jedyny Polak w tym zestawieniu. Kiedy wychowanek Polonii Bydgoszcz przenosił się do 2. Ligi Żużlowej to wydawało się, że otrzyma sporo szans, aby bezboleśnie wejść w wiek seniora. Jednakże rzeczywistość okazała się brutalna.

Tomasz Orwat nie odjechał w barwach OK Bedmet Kolejarz Opole chociażby jednego biegu w ligowych rozgrywkach. Co prawda był aktywny i można go było zobaczyć na wielu zawodach towarzyskich, ale obecnie jego forma jest wielką niewiadomą. Szkoda, bo wydawało się, że ma papiery na jazdę w 2. LŻ. Czy w sezonie 2022 jego los się odmieni?

Zobacz także: Sprawdź jak poradzili sobie żużlowcy wchodzący w wiek seniora w 2021 roku[nextpage]

Benjamin Basso

Młody Duńczyk podpisując kontrakt ze SpecHouse PSŻ-em Poznań dopiero zaistniał w świadomości polskich kibiców. Do tej pory nie był zbytnio znany, ale w trakcie sezonu okazało się, że jego forma eksplodowała. Bardzo dobrze spisywał się w Danii, to zaowocowało kontraktem ze słynnym Poole Pirates, które wprowadził do finału Championship. Zwieńczeniem udanego sezonu był brązowy medal MIMP Danii.

Chociaż na zagranicznych torach spisywał się bardzo dobrze, to w Polsce swojej szansy nie dostał. Sam w rozmowie z WP SportoweFakty przyznał, że jest tym faktem nieco zaskoczony (więcej na ten temat TUTAJ). Aczkolwiek warto tutaj dodać, że przez część sezonu Benjamin Basso skupiał się głównie na rodzimej lidze, bowiem nie chciał zaniedbywać szkoły.

Zobacz także: Ten klub znów chce się włączyć do walki o awans

ZOBACZ WIDEO Jakub Miśkowiak: Wejdziemy do czwórki i pokażemy jacy jesteśmy silni

[nextpage]

Kevin Juhl Pedersen 

Młody Duńczyk co prawda nawet kilkukrotnie znalazł się w składzie ligowym Zdunek Wybrzeża Gdańsk, ale ostatecznie nie otrzymał swojej szansy na torze. Warto jednak zwrócić uwagę na tego zawodnika. W lidze duńskiej spisywał się z bardzo dobrej strony oraz ciągle jest młody - to może być dobra inwestycja dla niektórych polskich klubów.

Zobacz także: Duże wzmocnienie Kolejarza Rawicz[nextpage]

Kiriłł Lejman 

Młody Rosjanin jest jednym z tych zawodników, w którego zainwestowała Fogo Unia Leszno. W sezonie 2021 miał występować w Metalice Recycling Kolejarzu Rawicz, ale ostatecznie nie wystąpił w żadnym ligowym biegu. Jednak to jeden z tych zawodników, którego nie można lekceważyć.

Nieźle występował w lidze rosyjskiej. Do tego dorzucił srebrny medal w mistrzostwach Rosji do lat 19. To młody zawodnik, który z pewnością z roku na rok będzie rósł w siłę.

Zobacz także: Daniel Bewley podjął ważną decyzję [nextpage]

Paweł Nagibin 

Kolejny z młodych rosyjskich zawodników, w którego zainwestowała Fogo Unia Leszno. Podobnie jak wcześniej wspomniany Lejman, w sezonie 2021 miał rozwijać się w rawickim klubie, ale ostatecznie nie wystąpił w żadnym biegu.

Przeglądając jego wyniki z 2021 roku z ligi rosyjskiej można postawić tezę, że to jeszcze większy talent niż Kirił Lejman. Z pewnością to zawodnik, który ma potencjał, aby w niedługim czasie zostać czołowym juniorem na świecie.

Zobacz także: Tak prezentuje się zestawienie krajowych mistrzów[nextpage]

Tom Brennan 

Brytyjczyk w minionym roku był związany kontraktem z Orłem Łódź, jednak nie było mu dane wystąpić w barwach tej drużyny. To może nieco zaskakiwać, jeżeli zwróci się uwagę na to, jaki postęp wykonał w minionym roku.

Pomijając bardzo dobre wyniki w ligowych występach na Wyspach Brytyjskich, sięgnął po MIM Wielkiej Brytanii. Bardzo dobrze spisał się w el. SGP w Glasgow (jako rezerwowy odjechał tylko 4 biegi i przez to nie udało mu się awansować do GP Challenge), ale szczyt formy pokazał w drugiej części sezonu. Najpierw niemalże w pojedynkę poprowadził Brytyjczyków do brązowego medalu DMŚJ w Bydgoszczy, a później świetnie uzupełnił skład Wielkiej Brytanii podczas finałów Speedway of Nations, gdzie zdobył złoty medal.

Zobacz także: Ten talent w ostatnim roku niesamowicie się rozwinął

Źródło artykułu: