Wrocław prekursorem wielkich imprez żużlowych. Polacy mają farta do Stadionu Olimpijskiego

Maciej Kmiecik
Maciej Kmiecik
Reprezentacja Polski przed historycznym finałem DPŚ we Wrocławiu w 2001 roku

Srebro w finale DPŚ we Wrocławiu

Nie każdy debiut wielkiej imprezy we Wrocławiu od razu ozłacał Polaków. W 2001 roku baraż i finał Drużynowego Pucharu Świata, który zastąpił Drużynowe Mistrzostwa Świata odbył się w stolicy Dolnego Śląska. Polacy nie byli faworytami do tytułu, ale po cichu liczyli na sprawienie niespodzianki.

Wówczas formuła DPŚ była nieco inna niż w ostatnich latach. W finale występowało pięć reprezentacji, każda ekipa liczyła pięciu zawodników, a ścigano się w każdym wyścigu także po pięciu. Po pełnym dramaturgii, zwrotów akcji i dramatów finale, wygrała Australia z dorobkiem 68 punktów, wyprzedzając o 3 punkty Polskę i aż o 17 Szwecję. Bez medalu zostali Duńczycy, a na piątym miejscu sklasyfikowano Stany Zjednoczone.

Przypomnijmy zatem srebrnych medalistów historycznego DPŚ we Wrocławiu. Reprezentację Polski tworzyli wówczas Krzysztof Cegielski, Piotr Protasiewicz, Tomasz Gollob, Sebastian Ułamek i Jacek Krzyżaniak. Warto przy tej okazji wspomnieć wyczyn Golloba, który zgromadził aż 27 punktów, startując raz jako joker. Polak w sześciu startach zgubił zaledwie jeden punkt.

Czy Wrocław to dobra lokalizacja na pierwszy finał Speedway of Nations?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
inf. własna
Zgłoś błąd
Komentarze (3)
  • HDZapora Zgłoś komentarz
    Fakt ,ze z olimpijskim kojarzą sie sukcesy. W mojej pamięci pierwszy to finał IMŚ i podium Waloszka i Woryny. Tyle, że Sparta z tymi dobrymi wrażeniami nic wspólnego nie miała, poza
    Czytaj całość
    doparowym Bruzdą w FMŚP w 1975
    • Janusz Żak Zgłoś komentarz
      pierwsze IMŚ rozegrane w polsce też odbyły się we wrocławiu