Techniczne arcydzieła, olimpijskie areny, obiekty z duszą. Siedem cudów Grand Prix

Mateusz Makuch
Mateusz Makuch
Veltins-Arena w Gelsenkirchen. Fot. Jamie McDonald, Getty Images

Veltins-Arena w Gelsenkirchen, Niemcy

Ponad 10 lat temu władze Grand Prix wpadły na pomysł organizacji rundy w Niemczech na obiekcie, z którego na co dzień korzysta Schalke 04 Gelsenkirchen. W 2007 roku, oddana do użytku 6 lat wcześniej Veltins-Arena stała się stadionem, na którym odbyło się jubileuszowe, setne Grand Prix na żużlu w historii. Za zwycięstwo w turnieju Andreas Jonsson zgarnął 100 tysięcy dolarów. Rok później doszło do skandalu, gdy okazało się, że tymczasowy tor nie nadaje się do użytku. Imprezę przeniesiono do Bydgoszczy, a speedway beznamiętnie pożegnał Veltins-Arenę.

Nie zmienia to faktu, że to jeden z najnowocześniejszych obiektów, na którym odbyła się runda Grand Prix. Stadion posiada zamykany dach, a jego pojemność wynosi 61 673 podczas meczów klubowych. Był areną zmagań piłkarskich mistrzostw świata w piłce nożnej. Rozegrano tam też mecz otwarcia mistrzostw świata w hokeju na lodzie w 2010 roku.

Który ze stadionów robi na tobie największe wrażenie?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
inf. własna
Zgłoś błąd
Komentarze (6)
  • yes Zgłoś komentarz
    dziwne, że Narodowy tylko raz zamieszczony w sondzie ;)
    • Tomek Gabiga Zgłoś komentarz
      A gdzie Praska MARKETA Dunskie Vojens .... tam byl klimat :)
      • antek Zgłoś komentarz
        Nie wiem, co tu robi bryła PGE, ani to cud architektury, ani arena olimpijska. Brak duszy, a leci tandetą i nijakością. Dużo oryginalniejszy obiekt jest w Hamar.