Wielkie powroty, historyczne medale. Oto najwięksi wygrani igrzysk w Pekinie

Dawid Lis
Dawid Lis

Irene Schouten

Podobnie jak Johaug, Holenderka na igrzyskach olimpijskich w Pekinie także zdobyła trzy złote krążki. Ale do tego dołożyła dodatkowo brąz. W dotychczasowej karierze miała tylko trzecie miejsce w wyścigu masowym w Pjongczangu.

Indywidualnie to były dla Irene Schouten fenomenalne igrzyska. Holenderka zwyciężyła we wszystkich trzech konkurencjach, dokładając przy tym dwa rekordy olimpijskie. Oprócz złota w mass starcie, w którym jest mistrzynią świata i Europy, jej rezultaty były najlepsze na 3000 metrów oraz 5000 metrów. W tym pierwszym wyścigu wygrała o ponad sekundę, w drugim zaś była lepsza od kolejnej zawodniczki o blisko pięć sekund.

Schouten była też częścią reprezentacji Holandii w wyścigu drużynowym. W tym przypadku złota jednak nie było. "Pomarańczowe" przegrały półfinał z Kanadyjkami o 0,98 sekundy, ale zakończyły rywalizację z medalem, wygrywając o blisko dwie sekundy z Rosjankami w walce o brąz.

Trzeba przyznać, że trzy indywidualne złota Irene Schouten mogą robić wrażenie, szczególnie że wcześniej nie miała żadnego złotego krążka z imprezy olimpijskiej.