Złoty Zmarzlik, złoty Motor. Australia wróciła na szczyt. Oto najważniejsze żużlowe wydarzenia 2022 roku

Ten rok należał przede wszystkim do Bartosza Zmarzlika i Mateusza Cierniaka, którzy wywalczyli worek złotych medali. Cztery tytuły zgarnął Motor Lublin, a na świecie po 20 latach najlepsza znów była Australia. Oto najważniejsze wydarzenia tego roku.

Tomasz Janiszewski
Tomasz Janiszewski

Zawieszenie rosyjskich zawodników

Sezon żużlowy 2022 nie rozpoczął się pozytywnie. Decyzją zbrodniarza Władimira Putina w dniu 24 lutego nastąpiła inwazja Rosji na Ukrainę. Świat potępił działania największego kraju świata, który zdecydował się na eskalację wojny trwającej tak naprawdę od ośmiu lat. Przełożyło się to na różnego rodzaju sankcje nakładane na jego obywateli. W marcu zarówno polska, jak i światowa federacja zawiesiła żużlowców. Artiom Łaguta, Emil Sajfutdinow czy Grigorij Łaguta, a także wielu innych nie mogło tym samym startować w naszej lidze, a dwaj pierwsi także w cyklu Grand Prix. Młodszy z braci Łagutów (domagał się potem milionowego odszkodowania) i Sajfutdinow, a ponadto Andriej Kudriaszow w nowym roku jako jedyni rosyjscy jeźdźcy wrócą do ścigania w kraju nad Wisłą. Dzięki temu, że cała trójka dysponuje polskim obywatelstwem.

CZYTAJ WIĘCEJ: Rosjanin domagał się odszkodowania za zakaz występów w Polsce

KUP BILET NA 2024 ORLEN FIM Speedway Grand Prix of Poland - Warsaw -->>

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
Komentarze (3)
 • PARTNER NIGHTMARE - Zgłoś komentarz
  Najciu zrób szybko filmik o Wiekim Motorze! Zaraz czas sie szykowac na bal w "BLEKITNEJ OSTRYDZE'
  • _ Zgłoś komentarz
   Zyczymy kolejnego mistrzostwa Polski druzynie Wielkiego Motoru Lublin! Kibice.
   • Tomek z Bamy Zgłoś komentarz
    "Wymarzony medal zdobył wreszcie Maciej Janowski, który zakończył światowy czempionat na 3. miejscu". Don Bartolo Czekanski do tej pory placze ze szczescia po sukcesie sasiada
    Czytaj całość
    Macka.