Historia starożytnych Igrzysk Olimpijskich

Damian Gapiński
Damian Gapiński
Zeus - to na jego cześć rozgrywane były igrzyska. Fot. Tilemahos E. flickr.com


W dziejach starożytnych igrzysk najbardziej wsławił się Leonidas z Rodos. Był on zwycięzcą czterech kolejnych Olimpiad (154, 155, 156 i 157) w biegu na dystansie jednego stadionu, w diaulosie i w biegu zbrojnym. Grecy czcili wielokrotnych zwycięzców dając im specjalną nazwę - triastes. Innym znanym olimpionikiem był Herodos z Megary. W czasie dziesięciu kolejnych Igrzysk, w latach 328 - 292 p.n.e., zdobywał wieńce laurowe w zawodach trębaczy. Milon z Krotony był sześciokrotnym zwycięzcą Igrzysk w zapasach. Pierwszy laur olimpijski zdobył jeszcze w zawodach chłopców w 540 r. p.n.e. Od 62 do 66 Igrzysk był już niepokonany w zawodach dorosłych. Co ciekawe, wśród zwycięzców Igrzysk kroniki podają także Filipa II Macedońskiego. Odniósł on zwycięstwo w 106 Olimpiadzie, w 356 r. p.n.e., w wyścigach konnych.

W zawodach brali udział zamożni ludzie, których stać było na poświęcenie całego roku na ćwiczenia, później byli to tylko wybrani atleci. Występowano nago, dlatego igrzyska mogli oglądać tylko wolni mężczyźni. Kobietę przyłapaną na oglądaniu igrzysk czekała kara śmierci. Nie było konkurencji zespołowych.

W starożytnej Grecji termin olimpiada oznaczał czteroletni okres między następnymi igrzyskami olimpijskimi.

W igrzyskach mogli brać udział wszyscy Grecy płci męskiej.

Odbywały się one ku czci boga Zeusa. W pierwszym dniu wszyscy zawodnicy uczestniczyli w obrzędach ku czci Zeusa i przysięgali wraz z ojcem i swymi braćmi i siostrami, że będą walczyć uczciwie. Każdy składał przysięgę, że nie dopuści się żadnego oszustwa na zawodach, co potwierdzali drugą przysięgą, w której mówili, że ściśle przykładali się do ćwiczeń przez poprzednie 9 miesięcy. Zaprzysięgani byli również sędziowie.

W drugim dniu rano rozgrywane były wyścigi rydwanów na hipodromie, natomiast po południu rozgrywany był pentatlon czyli pięciobój składający się z następujących konkurencji: bieg, skok w dal, rzut dyskiem i oszczepem oraz zapasy.

W trzeci dzień o poranku ponownie składano ofiary Zeusowi, ze 100 wołów, natomiast po południu odbywały się biegi chłopców.

Czwartego dnia rozgrywane były zawody, w których celem było wykazanie się odwagą i wytrwałością - zapasy, boks, pankration, wyścigi w pełnym uzbrojeniu.

W ostatni - piąty dzień miało miejsce rozdanie nagród i zakończenie igrzysk olimpijskich.

Polub SportoweFakty na Facebooku
wikipedia
Zgłoś błąd
Komentarze (1)
  • Jankus1110 Zgłoś komentarz
    [quote]Na 18 igrzyskach do nieustannie poszerzanego zestawu konkurencji dołączono zapasy. Walki w tej dyscyplinie były jednak bardziej zbliżone formą do współczesnego wrestlingu aniżeli
    Czytaj całość
    znanych nam zapasów w stylu wolnym czy klasycznym.[/quote]Wynalezienie zapasów przypisywano Tezeuszowi, który "chwytem zapaśniczym" pokonał zbója Kerkiona z Eleusis. Jak podaje Graves, Tezeusz objął go oburącz za kolana, uniósł w górę i rzutem o ziemię pozbawił życia, czym wzbudził zachwyt bogini Demeter (patronki Misteriów Eleuzyńskich).