Igrzyska Olimpijskie 1896 - 2008

Damian Gapiński
Damian Gapiński

Meksyk 1968

XIX Igrzyska Olimpijskie odbyły się w 1968 roku w Meksyku. Meksykańskie igrzyska przeszły do historii jako jedne z bardziej upolitycznionych. Dziesięć dni przed uroczystym otwarciem imprezy studenci, protestujący przeciwko finansowaniu przez państwo tak wielkiego przedsięwzięcia (biorąc pod uwagę ubóstwo społeczeństwa), starli się z armią rządową. W wyniku walk śmierć poniosło 250 protestujących, a ponad tysiąc trafiło do szpitali.

Po raz kolejny nie dopuszczono do udziału w igrzyskach państw prowadzących politykę rasistowską (RPA i Rodezja). Natomiast po raz pierwszy reprezentacje Zachodnich i Wschodnich Niemiec występowały oddzielnie. Nowością było przeprowadzenie testów antydopingowych oraz testów płci.

Od początku igrzysk sypnęło rekordami, jak choćby Lee Evansa na 400 m - 43,8, czy amerykańskiej sztafety 4x400 - 2:56,1, albo Toma "Jeta" Smitha na 200 m - 19,83. Ten ostatni przeszedł do historii nie dzięki swojemu wyczynowi, a chwili dekoracji medalami. Dwaj ciemnoskórzy biegacze USA, Smith i John Carlos, gdy flagę ich kraju wciągano na maszt, podnieśli w górę pięści w czarnych rękawiczkach, na znak protestu przeciw dyskryminacji Afro-Amerykanów. Zostali za to zdyskwalifikowani.

Wszystkie inne rekordy przyćmił nieprawdopodobny wyczyn Boba Beamona. 23-letni Amerykanin skoczył w dal 8,90 m. W poprzednich 33 latach rekord w tej konkurencji udało się poprawić w sumie o 22 cm. Beamon jednym skokiem poprawił go o 55 cm. Wynik przetrwał na szczycie tabel przez 23 lata i dopiero w roku 1991 Mike Powell skoczył o 5 cm dalej.
[photo=40156]Medal olimpijski w Meksyku. Źródło: Wikipedia[/photo]
Nie mniej od Beamona zadziwił widownię skoczek wzwyż Richard Fosbury. Młody kalifornijczyk przelatywał nad poprzeczką plecami w dół, prezentując styl nazwany potem "Fosbury flop". Wygrał z wynikiem 2,24 m i już nigdy nie odegrał w żadnym zawodach poważniejszej roli. Poświęcił się studiom inżynierskim.

Ciężkie chwile na bieżni przeżywali średnio i długodystansowcy. Zawodnicy mdleli, służby medyczne raz po raz śpieszyły z podawaniem im tlenu. O wiele lepiej czuli się miotacze a zwłaszcza dyskobol Al Oerter. Dla Amerykanina były to czwarte igrzyska i czwarty złoty medal, takiego wyczynu poza nim nie powtórzył żaden lekkoatleta.

Igrzyska w Meksyku miały swoich bohaterów nie tylko na stadionie Azteków. Na pływalni w kapitalnym stylu zwyciężała 16-latka z USA Deborah Meyer, wygrała 200, 400 i 800 m stylem dow. W hali gimnastycznej szczególnie oklaskiwana była (również z powodu objawów sympatii dla Czechosłowacji) Vera Caslavska, czterokrotna (3 złote, 1 srebrny) medalistka z Tokio. W Meksyku poprawiła ten wynik, zdobyła siedem medali, 4 złote, 2 srebrne i 1 brązowy.
[photo=40157]Brytyjka Lillian Board - zwyciężczyni biegu na 400 metrów. Źródło: Wikipedia[/photo]
Piękne dni w Meksyku przeżywała także reprezentacja Polski. Zdobyliśmy pięć złotych medali (Baszanowski, Kulej, Pawłowski, Szewińska i Zapędzki), dwa srebrne i aż jedenaście brązowych. Główne sukcesy odnosiliśmy w boksie, szermierce, podnoszeniu ciężarów i - dzięki Irenie Szewińskiej - w lekkoatletyce.

Igrzyska w Meksyku, dzięki niebywałej progresji wyników, jakie tam zanotowano, otworzyły w wielu dyscyplinach nowa jakość. Za prawa do transmisji telewizyjnych MKOl. otrzymał 9,75 mln dolarów, zawody obejrzało 500 mln widzów na całym świecie. Igrzyska wchodziły w "erę telewizyjną", okres wspaniałych zysków, ale i rosnącego uzależnienie od wszechpotężnego medium.

Igrzyska w Meksyku okien Włodzimierza Szaranowicza:

Medale zdobyte przez Polaków

Złote
  • Jerzy Kulej - boks - waga lekkopółśrednia
  • Irena Szewińska - lekkoatletyka, bieg na 200 m
  • Waldemar Baszanowski - podnoszenie ciężarów - waga lekka
  • Józef Zapędzki - strzelectwo - pistolet szybkostrzelny
  • Jerzy Pawłowski - szermierka - szabla
Srebrne
  • Artur Olech - boks - waga musza
  • Józef Grudzień - boks -waga lekka
Brązowe
  • Hubert Skrzypczak - boks - waga papierowa
  • Stanisław Dragan - boks - waga półciężka
  • Janusz Kierzkowski - kolarstwo torowe 1000 m ze startu zatrzymanego
  • Irena Szewińska - lekkoatletyka, bieg na 100 m
  • Henryk Trębicki - podnoszenie ciężarów, waga kogucia
  • Marian Zieliński - podnoszenie ciężarów, waga lekka
  • Norbert Ozimek - podnoszenie ciężarów, waga półciężka
  • Marek Gołąb - podnoszenie ciężarów, waga lekkociężka
  • Halina Aszkiełowicz, Krystyna Czajkowska, Krystyna Jakubowska, Krystyna Krupa, Józefa Ledwig, Jadwiga Marko-Książek, Barbara Niemczyk, Krystyna Ostromęcka, Elżbieta Porzec, Zofia Szcześniewska, Wanda Wiecha, Lidia Żmuda - siatkówka
  • Egon Franke, Adam Lisewski, Ryszard Parulski, Zbigniew Skrudlik, Witold Woyda - szermierka - floret drużynowo
  • Bohdan Gonsior, Henryk Nielaba, Bohdan Andrzejewski, Kazimierz Barburski, Michał Butkiewicz - szermierka - szpada drużynowo
Klasyfikacja medalowa

Msc Kraj Złoto Srebro Brąz Razem
1 USA 45 28 34 107
2 ZSRR 29 32 30 91
3 Japonia 11 7 7 25
4 Węgry 10 10 12 32
5 NRD 9 9 7 25
6 Francja 7 3 5 15
7 Czechosłowacja 7 2 4 13
8 RFN 5 11 10 26
9 Australia 5 7 5 17
10 Wielka Brytania 5 5 3 13
11 Polska 5 2 11 18

 

Polub SportoweFakty na Facebooku
Wikipedia, pkol.pl
Zgłoś błąd
Komentarze (3)
  • Kamil84 Zgłoś komentarz
    Los ANGELES 1932 NA 20 SPORTOWCÓW 16 miało medal !
    • CsabaHell Zgłoś komentarz
      Tekst fajny, a odnośnie samych igrzysk i dyscyplin na nich mam takie pytanie, może ktoś będzie w stanie mi odpowiedzieć. Kiedyś było głośno o tym, że na następnych igrzyskach w Rio
      Czytaj całość
      będzie już taniec na rurze - ktoś wiec jak ta sprawa obecnie wygląda? Poza tym fajnie jakby znowu była taka dyscyplina jak wyścigi rydwanów - to było coś :)
      • speedwayerCzwa Zgłoś komentarz
        brawo sportowefakty! Bardzo ciekawy artykuł o wszystkich IO :) Dzięki ;)