Raport z kadry: reprezentanci wyeksploatowani przed meczem z Rumunią

Maciej Kmita

Europa zazdrości Nawałce

O napastnikach reprezentacji Polski nie można powiedzieć złego słowa. Wręcz przeciwnie, snajperzy to nasz towar eksportowy. Kwartet, który Adam Nawałka powołał na mecz z Rumunią, w sezonie 2016/2017 pokonał magiczną granicę 100 zdobytych bramek. Obsady ataku reprezentacji Polski zazdroszczą niemal wszyscy w Europie.

Najskuteczniejszym z Polaków w sezonie 2016/2017 był oczywiście Robert Lewandowski, który strzelił 51 goli dla Bayernu Monachium i reprezentacji Polski. Kapitan Biało-Czerwonych zdobywał bramkę co 88 rozegranych minut! Strzelając 30 goli w Bundeslidze, Lewandowski wyrównał swój życiowy rekord, który ustanowił w poprzednim sezonie.

Z drugiej strony "Lewy" to najbardziej wyeksploatowany piłkarz spośród tych powołanych na mecz z Rumunią. Napastnik Bayernu wystąpił w 52 meczach, spędzając na boisku 4471 minut. To drugi z rzędu sezon z olbrzymimi obciążeniami - w sezonie 2015/2016 napastnik rozegrał 4761, a potem jeszcze wystąpił w Euro 2016. To właśnie dlatego Lewandowski zjawi się na zgrupowaniu kadry dopiero 5 czerwca, choć ostatni występ zaliczył 20 maja. Selekcjoner dał swojemu asowi możliwość zregenerowania organizmu i nacieszenia się nowo narodzoną córką.

Lewandowski po raz piąty w karierze został mistrzem Niemiec, ale walkę o tytuł króla strzelców Bundesligi przegrał na ostatniej prostej z Pierrem-Emerickiem Aubameyangiem. W glorii mistrza Belgii i króla strzelców Jupiler Pro League na zgrupowaniu pojawi się za to Łukasz Teodorczyk, który zdobył dla Anderlechtu 22 ligowe bramki i dołożył do nich osiem trafień w innych rozgrywkach. "Teo" spędził na boisku aż 4149 minut, a do tego pod koniec sezonu zmagał się z urazem, więc również dostał więcej czasu na odpoczynek przed zgrupowaniem reprezentacji.

Lewandowski i Teodorczyk byli oczywiście najskuteczniejszymi zawodnikami swoich zespołów, a Kamil Wilczek został drugim najlepszym strzelcem Broendby Kopenhaga. 29-latek zdobył dla wicemistrza Danii 19 bramek - tylko Teemu Pukki (29) był od niego skuteczniejszy.

Spośród napastników reprezentacji Polski najskromniejszy dorobek w sezonie 2016/2017 miał Arkadiusz Milik, ale to efekt urazu kolana, którego 23-latek doznał w październikowym meczu el. MŚ 2018 z Danią (3:2). Gdy wrócił na boisko po czterech miesiącach, nie odzyskał już miejsca w składzie. Milik nie mógł wygrać rywalizacji ze strzelającym jak maszyna Driesem Mertensem i po powrocie do gry zdobył tylko jedną bramkę w 14 występach. Na usprawiedliwienie 23-latka trzeba jednak zaznaczyć, że w tym czasie spędził na boisku łącznie raptem 279 minut.

Dla swoich drużyn klubowych Lewandowski, Teodorczyk, Wilczek i Milik strzelili dokładnie 100 goli. Warto wspomnieć, że Polacy zdobywali bramki nie tylko w rozgrywkach krajowych, ale też w europejskich pucharach: Lewandowski (8) i Milik (3) w Lidze Mistrzów, a Teodorczyk (7) i Wilczek (4) w Lidze Europy.