Euro 2016: nie tylko Walia - największe sensacje mistrzostw Europy

Maciej Kmita

Dania 1992

Sensacyjny triumf Danii w 1992 roku stawiamy wyżej od mistrzostwa wywalczonego przez Grecję 12 lat później z jednego powodu - Duńczycy nawet nie wywalczyli awansu na Euro 1992!

W swojej grupie eliminacyjnej zespół Richarda Moellera-Nielsena zajął drugie miejsce, ustępując pola Jugosławii, ale Plavi w ostatniej chwili zostali wykluczeni z udziału w turnieju ze względu na wojnę na Bałkanach. Duńczycy dowiedzieli się, że zastąpią Jugosłowian 10 dni przed rozpoczęciem turnieju i przyjechali do Szwecji prosto z urlopów.

Ekipa Moellera-Nielsena zagrała w Szwecji bez presji i Duńczycy do dziś wskazują to jako źródło swojego sukcesu. W grupie zajęli drugie miejsce, wyprzedzając faworyzowanych Francuzów i Anglików, w półfinale ograli broniącą tytułu Holandię, by w finale pewnie pokonać 2:0 będących mistrzami świata Niemców.

Sukces Danii był tym większy, że zagrała w Szwecji bez Michaela Laudrupa, czyli swojego najlepszego wówczas zawodnika. Broniący wówczas barw Barcelony rozgrywający zrezygnował z gry w drużynie narodowej w wyniku konfliktu z selekcjonerem. Pod jego nieobecność pełnym blaskiem rozbłysła gwiazda jego młodszego brata, Briana.