Historia nowożytnych Igrzysk Olimpijskich
Flaga olimpijska
Flaga olimpijska Najbardziej znany ze wszystkich symboli olimpijskich, flaga olimpijska odzwierciedla ideały Pierre de Coubertin - twórcy nowożytnych igrzysk. Pięć różnokolorowych przecinających się kół symbolizuje zarazem różnorodność, jak i jedność ludzi zamieszkujących Ziemię. Poszczególne kolory symbolizują kontynenty: niebieski - Europę, czarny - Afrykę, czerwony - Amerykę, żółty - Azję i zielony - Australię. Dodatkowo kolory te zostały dobrane tak, by każdy z nich pojawiał się przynajmniej raz na jakiejś fladze państwowej. Flaga olimpijska wciągana jest na maszt podczas ceremonii otwarcia igrzysk. Koła oznaczają też 5 dyscyplin sportowych w starożytności.
Oficjalnym mottem igrzysk jest łacińskie zdanie: Citius Altius Fortius, czyli Szybciej, Wyżej, Mocniej. Innym znanym cytatem opisującym olimpiadę jest zdanie: Najważniejszą rzeczą w igrzyskach olimpijskich jest nie zwyciężyć, ale wziąć w nich udział, podobnie jak w życiu nie jest ważne triumfować, ale zmagać się z organizmem.
Ogień olimpijski
- 1976 roku w Montrealu (powodem było oberwanie chmury)
- 2004 na igrzyskach w Atenach na starym stadionie z igrzysk 1896
- 2008 w Pekinie (według oficjalnych komunikatów powodem były problemy techniczne)[1]
- 2012 podczas podróży do Londynu (podczas przeprawy pontonowej)
Przed Igrzyskami w Pekinie w 2008 r. sztafecie olimpijskiej we wszystkich miastach towarzyszyły liczne protesty przeciwników chińskiej polityki wobec Tybetu i Darfuru. Uczestnicy tych protestów starali się zakłócić bieg sztafety oraz zgasić płomień olimpijski.
[photo=40026]Li Ning podczas zapalania znicza olimpijskiego w Pekinie. Źródło: Wikipedia[/photo]
-
Jankus1110 Zgłoś komentarzproblemy techniczne)[1] 2012 podczas podróży do Londynu (podczas przeprawy pontonowej)[/quote]Znak czasów, czy co? ;)