Polscy medaliści igrzysk olimpijskich

Damian Gapiński

MONTREAL 1976

Wśród bohaterów igrzysk były i polskie gwiazdy. Przede wszystkim Irena Szewińska, która sięgnęła po swój siódmy medal wygrywając z rekordem świata bieg na 400 m. Również młody skoczek wzwyż Jacek Wszoła i tyczkarz Tadeusz Ślusarski, bokser Jerzy Rybicki, zapaśnik Kazimierz Lipień i pięcioboista Janusz Peciak fetowani byli za złote wyczyny. Wszystko jednak przewyższył entuzjazm jaki towarzyszył wspaniałej grze siatkarzy z zespołu Huberta Wagnera, którzy po dramatycznym turnieju pokonali w finale ekipę ZSRR. Za "porażkę" uznano srebrny medal piłkarzy, którzy w finałowym meczu ulegli NRD.

Zdobyliśmy i ósmy złoty medal, lecz ciężarowiec Zbigniew Kaczmarek został zdyskwalifikowany. Podczas igrzysk przeprowadzono 2000 testów antydopingowych, przyłapano 11 sportowców stosujących niedozwolone wspomaganie. W tej liczbie 8 ciężarowców, jednym z nich był właśnie Polak.
[photo=40856]Złoty medalista w boksie - Józef Rybicki. Źródło: Wikipedia[/photo]
Nawet jednak po odliczeniu tego krążka, bilans ekipy polskiej był imponujący: 26 medali, 7 złotych, 6 srebrnych 13 brązowych. Okropny pech prześladował za to Kanadyjczyków, wywalczyli 5 srebrnych, 6 brązowych i... żadnego złotego medalu. To jedyny przypadek w historii igrzysk, by gospodarze nie zdobyli ani jednego pierwszego miejsca.