Od skoczni po wielki ring. Tak od lat Polacy rywalizują z Niemcami

Waldemar Ossowski

Polska - Niemcy
Siatkówka

Polacy siatkarze od wielu lat są lepsi od zachodnich sąsiadów, ale w meczach obydwu drużyn kilkukrotnie dochodziło do horrorów i to w spotkaniach o dużą stawkę. W styczniu tego roku mistrzowie świata po dramatycznym meczu pokonali Niemców 3:2 w kwalifikacjach do igrzysk olimpijskich.

Trwające ponad dwie i pół godziny spotkanie w Berlinie niosło ze sobą wiele zwrotów akcji. Pierwszego seta wygrali gospodarze, a w drugim to Polacy powrócili do gry. W trzecim secie podopieczni Vitala Heynena rozbili Biało-Czerwonych 25:16. W czwartym secie Orły Stephane'a Antigi nie mogły sobie pozwolić na porażkę, która wykluczyłaby ich ze startu na igrzyskach olimpijskich. W tie-breaku horror trwał, ale w końcówce świetna postawa Kurka, Kubiaka i Miki dała mistrzom świata wygraną 16:14 oraz awans do turnieju w Tokio.

Niemcy we wrześniu 2014 roku stanęli również na drodze Polaków w meczu półfinałowym mistrzostw świata rozgrywanych w Polsce. W Katowicach kadra Antigi zwyciężyła zachodnich sąsiadów 3:1, ale każdy z czterech setów był wyrównany (26:24, 28:26, 23:25, 25:21). Podczas mistrzostw świata w 2010 roku we Włoszech Polacy również okazali się lepsi od Niemców, ale dopiero po tie breaku (25:20, 21:25, 25:22, 22:25, 15:13).