Polscy medaliści igrzysk olimpijskich

Damian Gapiński

SYDNEY 2000

Lekkoatletyka okazała się "medalowym pociągiem" reprezentacji Polski. A to za sprawą fantastycznie dysponowanego Roberta Korzeniowskiego. Nasz chodziarz przygotowujący się do startu na swym koronnym dystansie 50 km, "na rozgrzewkę" wystartował na 20 km i... wygrał. A potem sięgnął po drugie złoto na "pięćdziesiątkę". Znakomicie spisała się też para młociarzy, 18-letnia Kamila Skolimowska i Szymon Ziółkowski. Kamila jako jedyna przekroczyła granicę 70 metrów (71,16), zaś Szymon 80 (80,04) i to wystarczyło na dwa złote krążki.

W wioślarstwie czekała nas radosna niespodzianka w postaci zwycięstwa Roberta Sycza i Tadeusza Kucharskiego w dwójkach podwójnych wagi lekkiej. Jeszcze jedno złoto zdobyła niezawodna Renata Mauer - Różańska, która triumfowała w konkurencji karabinka sportowego (w trzech pozycjach).

Pasjonująca walka Sycza i Kucharskiego o złoto:

Nieźle spisali się kajakarze, srebro i dwa razy brąz, dobrą opinię szermierzy obroniły srebrnym medalem florecistki. W Sydney spotkały nas jednak nie tylko miłe zaskoczenia. Kompletnie zawiedli - tak świetni w Atlancie - zapaśnicy, z piątki typowanych do medali judoków, czworo odpadło w I rundzie eliminacji. W ciężarach "pewniacy" Agata Wróbel i Szymon Kołecki zdobyli srebrne medale, przed startem liczono na złote. Poniżej oczekiwań wypadł Mateusz Kusznierewicz, nie obronił złota z Atlanty w klasie Finn.Licząca 191 osób (132 mężczyzn i 59 kobiet) ekipa polska zdobyła 14 medali: 6 złotych, 5 srebrnych i 3 brązowe. W porównaniu z Atlantą oznaczało to lekki regres, 14. pozycję w rankingu medalowym państw.