Od Antigi do złota kadetek - siatkarski alfabet 2013 roku

Jacek Pawłowski
Jacek Pawłowski
Zespół Asseco Resovii Rzeszów po raz drugi z rzędu sięgnął po złoto mistrzostw Polski


O jak obrona tytułu

W minionym roku zespoły Asseco Resovii Rzeszów i Atomu Trefla Sopot obroniły tytuły mistrzowskie. Co ciekawe, obie drużyny do rundy play-off przystępowały z 4. miejsca. Nie przeszkodziło im to jednak w zdobyciu złotych medali, które obie odebrały na terenie rywala. W wyjątkowo efektownym stylu po mistrzowski tytuł sięgnęły Atomówki. Podopieczne Adama Grabowskiego przegrywały w finałowej rywalizacji 0:2 i 1:2 w trzecim spotkaniu. Mimo to zdołały powrócić do gry, ostatecznie triumfując po jednym z najbardziej dramatycznych finałów ostatnich lat. - Od mistrzostwa Polski dzieliło nas jakieś 10 centymetrów... Nie udało się, widocznie w tym roku nie było nam to pisane - powiedziała po zakończeniu rywalizacji finałowej Elżbieta Skowrońska, przyjmująca Tauronu MKS Dąbrowa Górnicza.

Wiele emocji było także w starciu panów, gdzie do wyłonienia zwycięzcy również potrzeba było 5 spotkań. W końcowym rozrachunku szalę zwycięstwa na swoja stronę przechylił zespół Asseco Resovii Rzeszów, rewanżując się ZAKSIE za porażkę w finale Pucharu Polski. - To był chyba jeden z ciekawszych finałów od wielu lat, bo dawno już rywalizacja nie toczyła się aż przez pięć spotkań. Nie ukrywam, że zwycięstwo na terenie przeciwnika smakuje podwójnie - powiedział po zakończeniu decydującego meczu Zbigniew Bartman.
P jak przerwa

10-minutowa przerwa to nowość w rozgrywkach Orlen Ligi i PlusLigi, którą od początku zdecydowana większość osób związanych z siatkówką krytykuje. Zawodnicy niemal jednogłośnie przyznają, że wpływa ona negatywnie nie tylko na grę zespołu, ale również zdrowie graczy. Wśród nielicznych zwolenników wprowadzonej przerwy, znalazł się Bogdan Serwiński, który broni decyzji władz. - Siatkówka jest dzisiaj bardzo skomercjalizowana i niestety idzie w tym kierunku, że ta przerwa jest potrzebna, choć może jeszcze dzisiaj nie jest wykorzystywana tak, jak powinna być - uważa szkoleniowiec Mineralnych. Niektórzy zawodnicy natomiast, w humorystyczny sposób starają się tłumaczyć przyczyny jej wprowadzenia. - Nie wiem po co ona jest stworzona. My się śmiejemy, że ta przerwa jest może na papierosa dla sędziów albo dla kibiców - przyznał Tomasz Bonisławski.

R jak rekord

Jego autorką była Katarzyna Skowrońska-Dolata, która w meczu eliminacji World Grand Prix z Rosją, zgromadziła na swoim koncie 41 punktów (35 pkt. atakiem, 6 pkt. blokiem). "Skowronek" tym samym pobiła dotychczasowy rekord Małgorzaty Glinki-Mogentale z 2003 roku, kiedy to w meczu półfinałowym z Niemkami "Maggie" zdobyła 40 oczek. Niestety znakomity mecz naszej siatkarki, która w tym spotkaniu wystąpiła na pozycji przyjmującej, nie pomógł Polkom w odniesieniu zwycięstwa. Nasza drużyna przegrała to spotkanie 2:3.

S jak Stare Jabłonki

Stare Jabłonki, w sezonie letnim, od dawna przyciągały kibiców i siatkarzy plażowych, jednak w minionym roku zainteresowanie było szczególnie duże. Wszystko z powodu mistrzostw świata, jakie odbyły się w tej miejscowości. Zawody, choć organizowane po raz pierwszy, okazały się organizacyjnym sukcesem! Momentami kibice dopisywali do tego stopnia, że niektóre spotkania obserwował nadkomplet widzów, wykorzystujący wszelkie dostępne miejsca aby obserwować zmagania plażowych duetów. Niestety nieco słabiej od publiczności, wypadły polskie zespoły. Najlepszy wynik osiągnęli Monika Brzostek i Kinga Kołosińska oraz Michał Kądzioła i Jakub Szałankiewicz. Oba duety na zakończenie zmagań sklasyfikowane zostały na 9. pozycji.

T jak tourne

Działacze Tauronu MKS Dąbrowa Górnicza przed sezonem postanowili pójść w ślady słynnych klubów piłkarskich, fundując swoim siatkarkom w ramach przygotowań do sezonu, kilkunastodniowe tourne po Stanach Zjednoczonych. Drużyna wicemistrzyń Polski wyleciała do USA niemal w najmocniejszym zestawieniu. Zabrakło tylko Rachael Adams, która przebywała wówczas w Japonii na turnieju finałowym World Grand Prix. Zespół wicemistrza Polski za oceanem rozegrał dziesięć meczów kontrolnych, z czego większość zwycięskich. Niestety jak się okazało, cała eskapada nie wpłynęła pozytywnie na ekipę Waldemara Kawki, która w I rundzie rozgrywek Orlen Ligi spisała się znacznie poniżej oczekiwań. Zdaniem sympatyków ekipy z Zagłębia Dąbrowskiego, wpływ na taki wynik miała właśnie decyzja o wylocie za ocean. Liczne podróże oraz brak możliwości przeprowadzenia pełnego cyklu treningowego, zaowocowały fatalnymi wynikami i w efekcie dymisją szkoleniowca, którego na ławce trenerskiej zastąpił Nicola Negro.

U jak uniwersjada

Turniej rozgrywany w Kazaniu można uznać za udany dla polskiej siatkówki. Biało-czerwonym udało się bowiem sięgnąć trzykrotnie po medale. Do pełni szczęścia zabrakło jedynie krążka siatkarek, które ostatecznie uplasowały się tuż za podium, przegrywając bój o brązowy medal z reprezentacją Tajlandii 1:3. Nieco lepiej spisali się natomiast podopieczni Radosława Panasa, którzy polegli dopiero w finałowym starciu z Rosją 0:3.

To czego nie udało się dokonać reprezentacjom halowym, dokonał duet rywalizujący na plaży. Para Michał Kądzioła - Jakub Szałankiewicz okazała się bezkonkurencyjna, sięgając po złoty medal. Niewiele do szczęścia zabrakło również naszym paniom. Kinga Kołosińska i Monika Brzostek musiały zadowolić się srebrnym medalem, przegrywając w finale z Rosjankami Jekatieriną Chomiakową i Jewgenią Ukołową.

W jak  wielka mobilizacja

"Wszystkie ręce na pokład" - pod takim hasłem obie reprezentacje Polski przygotowywać się mają do przyszłorocznych mistrzostw świata. Szczególna mobilizacja dotyczy reprezentacji Polski siatkarek, która po latach bez sukcesu, zmuszona jest walczyć o miejsce na mundialu w turnieju kwalifikacyjnym. Realna możliwość wypadnięcia na dłuższy czas ze światowej elity sprawiła, że PZPS postanowił odpowiednimi zapisami w regulaminie, zmobilizować siatkarki do występów w drużynie narodowej. Groźba zawieszenia licencji w przypadku nieuzasadnionej odmowy gry w kadrze podziałała i na turnieju w Łodzi, Piotr Makowski będzie miał do dyspozycji praktycznie wszystkie najlepsze siatkarki. Spory w tym udział także Małgorzaty Glinka-Mogentale, która zdecydowała się wspomóc koleżanki w walce o mundial. To z pewnością również wpłynęło na decyzje niektórych zawodniczek, dotychczas nie kwapiących się do gry w biało-czerwonych barwach.

Z jak złoto kadetek

Młody zespół sprawił olbrzymią radość polskim kibicom, niespodziewanie sięgając po mistrzostwo Europy w swojej kategorii wiekowej. Biało-czerwone rywalizację grupową zakończyły na 2. miejscu, ustępując tylko Włoszkom. W fazie medalowej były już niepokonane. W półfinale po pięciosetowej walce odprawiły Turcję, a w finale zrewanżowały się ekipie Italii za wcześniejszą porażkę. Rywalki, które po dwóch setach prowadziły 2:0, ostatecznie uległy naszym zawodniczkom 2:3.

Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas! Na Twitterze też nas znajdziesz!

Siatkarskie rózgi i prezenty od portalu SportoweFakty.pl

Polub Siatkówkę na Facebooku
inf. własna
Zgłoś błąd
Komentarze (2)
  • Volley Zgłoś komentarz
    Beniaminkowie PL, Muszynianka, kadetki, Fijałek z Prudlem i rekord Kasi zdecydowanie uratowały ten rok. Bez tego chyba nie byłoby się z czego cieszyć.
    • panda25 Zgłoś komentarz
      Po obejrzeniu tego "alfabetu", a wcześniej 10 najlepszych meczów roku, napiszę (przekornie) tak: to był dobry rok, a polska siatkówka utrzymuje się na dobrym poziomie. Do "bardzo dobrego"
      Czytaj całość
      jeszcze brakuje, ale dzięki temu jest w co mierzyć! :-)