• Grupa F
  • Grupa G
  • Grupa H
Francja
18' Mario Mandzukić 27' N'Golo Kante 38' Antoine Griezmann 41' Lucas Hernandez 59' Paul Pogba 65' Kylian Mbappe Lottin
Chorwacja
28' Ivan Perisić 69' Mario Mandzukić 90+2' Sime Vrsaljko
4:2

Piękny czas mistrzostw świata za nami. Kolejne za ponad 4 lata w Katarze, rozpoczną się w listopadzie. A od piątku wchodzi do gry nasza ukochana Lotto Ekstraklasa!

Prezydent Francji ucałował panią Prezydent Chorwacji. Francja świętuje, rywale smucą się, ale powinni się cieszyć, ponieważ w Rosji zrobili "grande robotę".

Koniec! Po raz drugi w historii Francja została mistrzem świata! Sukces Chorwacji, która po raz pierwszy jest wicemistrzem! A za cztery lata...

Końcowe odliczanie. Tutaj już nic się nie zmieni.

Chorwacja szuka trzeciego gola, ale to wszystko jest już chaotyczne i niewiele daje.

Żółtą kartkę otrzymał Sime Vrsaljko. Równo z trawą skosił Griezmanna.

Francuzi mogli dobić Chorwatów, ale zabrakło spokoju w polu karnym.

Doliczone pięć minut.

Chorwaci już nie wierzą. Straty są zbyt duże. Już można obstawiać duże pieniądze na Francję.

Wchodzimy w tzw. mnuty Franka Smudy. Czy Chorwaci wiedzą o co chodzi? Chyba nie. Rakitić z dystansu w porzeczki.

Dośrodkowanie w pole karne, ale mierzący ok. 2,50 cm Lloris znowu złapał piłkę. Zegar tyka...

Fekir sprzed pola karnego, Subasić w końcu rzucił się i złapał piłkę.

Pjaco do Sime Vrsaljko, ale obrońca już nie chciał atakować.

Są w stanie Chorwacji zrobił Francji Argentynę i trafić na 4:3?

Rakitić z rzutu wolnego, wprost w ręce bramkarza.

Rakitić padł na skutek protestu. Sędzia nakazał powtórkę rzutu wolnego.

Pjaca w polu karnym z piłką. Nieeeee, odskoczyła mu i szansa przepadła. Czasu coraz mniej.

Chorwacja. Schodzi: Ivan Strinić. Wchodzi: Marko Pjaca. Wóz, albo przewóz. Zaczynają ryzykować Chorwaci. Cóż im zostało.

Francja. Schodzi: Olivier Giroud. Wchodzi: Nabil Fekir. Dobrze, że Giroud nie przybija piątki z każdym z kibiców.

Chorwaci jeszcze szukają swojej szansy, Francuzi już zaparkowali Ikarusa przed bramką.

Mbappe sam biegł w towarzystwie obrońców, ale w polu karnym... przewrócił się.

Rakitić płasko uderzył sprzed pola karnego, piłka minęła cel. Niewiele brakowało.

A gdyby tak Chorwacja trafiła na 3:4. Ależ by się działo! Serial "Klan" to przy tym byłaby pestka.

Sime Vrsaljko z dystansu, ale źle i niecelnie.

Dośrodkowanie w pole karne, jednak Francuzi uratowali się. Chorwacja jeszcze czuje krew, dwa pokoje dalej, ale czuje.

Niewiele ponad kwadrans. Tyle czasu pozostało Chorwatom. W tym czasie można zjeść obiad, ale czy zdobyć dwa gole w finale mundialu?

Francja. Schodzi: Blaise Matuidi. Wchodzi: Corentin Tolisso.

Mandzukić zderzył się z Umtitim, ale już pozbierał się.

Chorwacja. Schodzi: Ante Rebić. Wchodzi: Andrej Kramarić.

Właśnie mieliśmy wspomnieć, że tylko Franciszek Smuda byłby w stanie podnieść zespół. Widać Lloris był innego zdania. W "babolach" 1:1.

Gol! Strzelił Mario Mandzukić. Lloris! Co on zrobił? Bramkarz wybijał piłkę i... trafił w nogę Mandzukicia. Już "tylko" 4:2.

Chorwacja leży i płacze, Francja już odlicza. Trójkolorowi chcą więcej.

Gol! Strzelił Kylian Mbappe Lottin. Asystował mu Lucas Hernandez. Posprzątane! Garnki umyte, drzwi zamknięte. Hernandez do Mbappe, a ten huknął sprzed pola karnego. Subasić nie widział piłki, a ta wpadła do siatki. CZTERY DO JEDNEGO! 4:1! Po tzw. ptokach dla Chorwacji!

Dodatkowych mocy dostali Francuzi po trzecim golu. W sumie to pierwszy gol, którego sami wypracowali.

Dopiero mając dwa gole przewagi Francuzi zaczęli... atakować. Chorwaci podłamani.

Już tylko 30 minut mają Chorwaci. Francuzi mogli dobić rywala, Brozović wybił piłkę na róg.

Gol! Strzelił Paul Pogba. Chorwacja będzie się w stanie podnieść? Prawą stroną ruszył Mbappe, podał do Griezmanna, ten wycofał do Pogby. Pierwszy strzał Francuza został zablokowany, poprawka znalazła drogę do bramki! 3:1!

Dośrodkowanie z pola karnego, jednak zbyt mocno i aut dla Francuzów.

Francuzi zwalniają grę, prowadzą i nie zamierzają odkrywać się przed rywalem.

Chorwaci nie kalkulują, po przejęciu piłki natychmiast ruszają z akcją.

Francja. Schodzi: N'Golo Kante. Wchodzi: Steven N'Zonzi.

Dośrodkowanie w pole karne, Lloris nie złapał piłki, ale arbiter uznał, że Mandzukić faulował.

Kibice wbiegli na murawę, gra przerwana. Na szczęście to tylko dwóch fanów i szybki zostali zatrzymani.

Wypad Francuzów, Mbappe w polu karnym, ale górą Subasić.

Sime Vrsaljko uderzał po rogu z woleja sprzed pola karnego, jednak źle przymierzył.

Lloris musiał wyjść przed pole karne i uprzedził rywala. Ależ zmotywowani są Chorwaci, niczym Polacy pod Grunwaldem.

Dogranie z rogu, niewielkie zamieszanie, ale Chorwaci nie zdołali oddać uderzenia.

Z pola karnego pod poprzeczkę uderzył Rebić, Lloris paznokciami na róg!

Sime Vrsaljko płasko dośrodkował z prawej strony, Lloris złapał piłkę. W odpowiedzi strzał Griezmanna obronił Subasić.

Gramy!

Przedstawienie musi trwać. Za moment piłeczka na środek i jedziemy!

Mundial 2018. Francja - Chorwacja: historyczny samobój Mario Mandzukicia

Michał Listkiewicz w studiu TVP przyznał, że rzutu wolnego, po którym Francja objęła prowadzenie 1:0. nie powinno być. Antoine Griezmann przyaktorzył, sędzia dał się nabrać.

Chorwacja doprowadzi do remisu?

Przerwa. Francja prowadzi, ale tylko i wyłącznie dzięki błędom w defensywie Chorwatów.

Wrzutka z prawej strony. Żaden z Chorwatów nie potrafił wbić piłki do siatki z kilku metrów!

Mandzukić zgrywał piłkę klatką partnerowi, ale ten nie zorientował się w sytuacji.

Dogranie z rogu, jednak piłka minęła cel. Powinno być 2:2.

Sędzia doliczył 3 minuty.

Leży we własnym polu karnym Umtiti. To jednak raczej nic poważnego. Obrońca kradne sekundy.

Po rogu dla Chorwatów Giroud omal nie wbił piłki do własnej bramki.

Mocno z ostrego kąta Lovren, ale trafił w plecy Pogby. Tylko rzut rożny.

Subasić tak przyjmował piłkę od partnera, że omal nie przepuścił jej pod nogą do bramki.

Chcą coś przed przerwą jeszcze zdziałać Chorwaci. Francuzi wciąż anemiczni, niby bezradni. A jednak prowadzą.

Żółtą kartkę za faul otrzymał Lucas Hernandez.

Dośrodkowanie w pole karne, Mandzukić jednak skiksował! Mogło być 2:2.

Francja niemal z niczego zdobyła dwa gole. Chorwaci bardzo pomagają rywalom.

Gol! Strzelił Antoine Griezmann. Pewny strzał, Subasić w przeciwnym rogu i Francja ponownie prowadzi. 2:1!

Trwają małe wojenki podjazdowe. Do piłki podejdzie Griezmann.

Oj! Rzut karny dla Francji, zagranie ręką. Błąd techniczny.

Wciąż sędzia ogląda powtórki. Nie jest pewny swojej decyzji.

Trwają konsultacje, analizy, dyskusje. Nestor Pitana biegnie do monitora.

Dośrodkowanie z rzutu rożnego, piłka przeleciała obok bramki. Francuzi chcą rzutu karnego!

Gol dodał pewności Chorwatom, Francuzi nie chcą atakować. Taka taktyka?

Trzeba to przyznać, ale Chorwaci są lepsi od niemrawych Francuzów. Jednak na razie 1:1.

Kylian Mbappe Lottin uciekał obronie, ale znalazł się na spalonym.

Zdjęcia! Szybko zdjęcia z Moskwy!

Gol! Strzelił Ivan Perisić. Asystował mu Domagoj Vida. Ależ rozegrali rzut wolny Chorwaci. Rozegranie na prawo, później wygrana walka w polu karnym. Vida wycofał do Perisicia, a ten mocnym uderzeniem z ok. 15 metrów na 1:1!

Żółtą kartkę za faul taktyczny otrzymał N'Golo Kante.

Starają się coś zdziałać Chorwaci, ale Francuzi po objęciu prowadzenia oddalają grę od własnej bramki i wysoko atakują rywala.

Francja zasłużyła na gola?

Ale urwał Rakitić! Potężny strzał, niemalże... rakieta, ale piłka wysoko ponad bramką.

Mario Mandzukić wciąż jest w małym szoku. Każdy czekał na jego gola... Jednak nie tak to miało wyglądać.

Vida uratował zespół wybijając piłkę spod nóg Mbappe. Mogło być niemal po meczu.

Co zrobi Chorwacja? Wracała do żywych w meczach z Anglią czy Rosją. Jak będzie tym razem?

Modrić dośrodkował z rzutu wolnego, Vida głową ponad bramką.

Szybki rzut okiem na galerię zdjęć z Moskwy.

To była pierwsza sytuacja Francuzów. Trójkolorowi czekali na moment i dość szybko się go doczekali.

Gol samobójczy! Mario Mandzukić. Nieprawdopodobne! Dośrodkowanie Griezmanna, Mandzukić głową przedłużył lot piłki i Subasić nie był w stanie jej obronić. 1:0!

Może jednak trochę dalej, niż 25 metrów. Będzie dośrodkowanie.

Panie Subasić! Pobudka! Rzut wolny dla Francji z ok. 25 metrów.

Mbappe przedarł się przez gąszcz Chorwatów, z pola karnego dogrywał niecelnie.

Leżał Mandzukić, ale dość szybko pozbierał się z boiska. Będzie ślad na twarzy.

Perisić urwał się lewą stroną, ale po raz kolejny źle dogrywał. Popełniają błędy Francuzi, Chorwaci nie potrafią tego wykorzystać.

W takim razie świeże zdjęcia prosto z Moskwy.

Trwa wyczekiwanie na błąd rywala. Parno w Moskwie, chłodno na boisku. Nic się nie dzieje, jak w polskim filmie.

Francuzi w końcu pod polem karnym, ale Subasić wciąż może składać podanie do PUP. Kompletnie, konkretnie bezrobotny bramkarz.

Dogranie w pole karne do Perisicia, ale ten nie zdołał opanować piłki.

Strinić ruszył lewą stroną, ale Perisić źle dogrywał w pole karne wciąż statycznych Francuzów.

Z rogu dogrywał Modrić, ale piłkę wybili Francuzi. Po chwili Perisić nie doszedł do dośrodkowania.

Takiego finału można się było spodziewać. Bardzo zachowawczo, a Francja niemal nie wychodzi z własnej połowy. Czekają wicemistrzowie Europy na błąd rywala.

Francja przyczajona, więcej stara się zdziałać Chorwacja, ale wszystko toczy się wokół tzw. niskiego pressingu.

Dogranie z prawej strony Sime Vrsaljko, ale obrońca uprzedził Mandzukicia.

Piłka na aucie bocznym, więc oglądamy.

Perisić biegł z piłką, biegł i... znowu te nerwy.

Sporo podań, sporo nerwów. Sławomir Peszko znalazłby na to sposób?

Gra w środku pola. Piłkarze jak na razie wchodzą w mecz.

Gramy! Kolejny finał mundialu latem za... 8 lat.

Niestety w wozie VAR nie ma tym razem Pawła Gila. Cóż, Lotto Ekstraklasa jest ważniejsza.

Szybki przegląd najnowszych zdjęć. Może ktoś siebie na nich odnajdzie.

Komu kibicujesz w finale?

W końcu wychodzą! Za moment hymny i gramy!

Philipp Lahm wraz z panią modelką wniósł Puchar Świata. Luka Modrić nie mógł się napatrzeć, na puchar oczywiście.

Kilka świeżych zdjęć prosto z Moskwy.

Oj tam. "Kalinka" dała radę.

Nóżka chodzi, podskakujemy w rytm "Kalinki".

Jest i on! Ronaldinho, cały na biało, gra na "bębnach". Przepraszamy, ale nie jesteśmy pewni jak fachowo nazywa się ten instrument muzyczny.

W końcu coś się dzieje, śpiewają po rosyjsku. Przypominają się czasy szkoły podstawowej, liceum, języka rosyjskiego i śpiewów przy herbacie.

Troszkę dłuży nam się nam ceremonia...

Rozpoczęła się ceremonia zamknięcia mistrzostw świata. Tutaj nie potrzeba VAR-u, emocje niemal zerowe. Ale za moment, jak mawia klasyk, będzie się działo.

Kilka tygodni temu wszyscy marzyli... Polaków wyprowadza Robert Lewandowski, hymn śpiewa Edyta Górniak. Później niesiemy Polaków na rękach z Moskwy do Warszawy. Tymczasem już mamy nowego selekcjonera i jesteśmy, jak zwykle podczas mundialu, brutalnie sprowadzeni na ziemię.

Dopiero otwierano mundial, a już za moment rozpocznie się ceremonia zamknięcia. Na szczęście w piątek rusza Lotto Ekstraklasa.

Kto zostanie mistrzem świata?

Co ciekawe, wielu wydaje się, nam również, że finał sprzed 20 laty rozgrywany był nie tak dawno temu. A przecież Kyliana Mbappe Lottina nie było wówczas na świecie.

To już tylko 45 minut. To ostatni moment, aby sprawdzić czy mamy odpowiedni zapas... herbaty. Zresztą, sklepy i tak są zamknięte.

Francuzi pewni swego, Chorwaci z większą pokorą. Kto będzie lepszy? Pewni siebie Trójkolorowi czy skromniejsi, ale nieobliczalni, rywale?

Tak, zagrają najlepsze drużyny mundialu! Nie ma w tym przypadku.

Mecz rozstrzygnie się w regulaminowym czasie?

Do rozpoczęcia meczu pozostało niewiele ponad 60 minut. Spotkanie poprowadzi Nestor Pitana (Argentyna).

A oto i skład!

Przypomnijmy, że Chorwatów w Rosji mogło nie być.

Złotą drużynę z 1998 roku do dzisiaj we Francji wspomina się. Czy w końcu będą mieli ją z kim porównać?

20 lat temu Francja i Chorwacja osiągnęły na mundialu historyczne wyniki. Zinedine Zidane i spółka zostali mistrzami świata, a Davor Suker i koledzy zajęli 3. miejsce.

Wiemy w jakich strojach zagrają Chorwaci.

Czekamy na składy. W tym czasie zapraszamy na chwilę muzyki (we własnym zakresie).

Dla wielu finał dla Chorwatów to duża niespodzianka. Do historycznego sukcesu piłkarzy z południa Europy doprowadził Zlatko Dalić.

Wszyscy lubimy liczyć. My też. Mamy w związku z tym pytanie.

Który finał mistrzostw świata świadomie zobaczysz/przeżyjesz?

Tak! To jest TEN dzień. Pani Grażyna już jest niemal gotowa, pan Janusz wstawił samochód do garażu i już nigdzie nie wyjdzie. Za 120 minut początek finału mistrzostw świata! Francja zagra z Chorwacją!